Jooksujalatsid

Jooksujalatsi tähtsaim ülesanne on summutada jooksmisel tekkivat põrutust ning vajadusel toetada ja suunata jalga. Kõigi tõsisemate jooksujalatsite tootjate loodud tossud on sihtotstarbega – meie tervise kaitseks. Seetõttu on asjalik jooksujalats reeglina läbimõeldud ning vägagi põhjendatud tehnilise ülesehitusega.

Tulenevalt erinevate tootjate valikutest on tehniliselt lahendatud asju erinevalt. Jala ning maapinna kontaktil tekkiva põrutuse leevendamiseks kasutatakse õhku, geeli, erinevaid vahte, plaste jne. Jala suunamiseks kasutatakse erinevaid tugesid, mugavuse suurendamiseks taas erinevaid materjale. Samas lisavad kõik need erinevad abimaterjalid jalatsile kaalu, mida jooksja siis igal sammul liigutama peab. Liitke näiteks kokku oma jooksusammude arv maratoni jooksul ning korrutage see jalanõu massiga. 30% jalatsi massi erinevust võib anda jooksu lõpuks tulemuse mitme tonni jagu, mida maratonijooksjal maast jalaga tõsta tuli!

Näiteks vahepeal populaarsust kogunud loomulikku liikumist toetavad, nn “olen teel paljajalu jooksmisele” jalatsitüübid.  Siin on kasutatud küll põrutust leevendavaid materjale, aga minimaalse kaalu ning loomuliku tunnetuse saavutamiseks ei ole kasutusel massiivset põrutuskaitset,  pigem puuduvad ka eriliselt jalga suunavad ning toetavaid abimaterjalid. Sellise jalatsi kasutamiseks peab jooksja kindlasti väga selgelt teadlik olema oma jala biomehhaanilistest eripäradest, sest kõigile selline jalats lihtsalt ei sobi. Siin peavad harrastajal olema algteadmised juba nii anatoomiast, biomehhaanikast, jooksutehnika reguleerimise võimalustest ning enese tunnetamisest.

Seega, jooksja jalatüübile loodud jalats ei pruugi alati ka siis  täpselt sobida kui valiku tegemisel on lähtutud õigetest üldpõhimõtetest. Erineva pronatsiooniga jalg võib vajada erinevat toestust, erineva kaaluga jooksja erinevat põrutusleevendust,  erinev kilometraazh erinevat jalatsitüüpi ja nii edasi ja edasi – küsimus on väga paljudes detailides. Erinev jooksutehnika tekitab erinevaid pingeid jooksja kehas, ning jalats võiks ideaalis olla valitud nii, et pingete tekkimine oleks minimaalne. Asicsi uurimislabor on näiteks leidnud, et naisjooksja vajab teatud kuu päevadel tavapärasest erinevat jooksujalatsi dünaamikat. Kindlasti tasub märkimist, et individuaalse jooksutehnika hindamine ning korrigeerimine annab vahel suurema kasuliku efekti kui jooksujalatsite vahetus. See aga sõltub juba iga individuaalse jooksuharrastaja eripäradest. Jooksueksperdiga saab testida erinevate jooksujalatsi tootjate erinevaid mudeleid ning nende sobivust individuaalse jooksjaga, samas ka nõu pidada, mida selga või jalga panna maastikul või talvel joostes.

Seega saame koos leida alati Sulle just veel paremini sobiva jalatsi. kinvara-4-gtx-5
Jooksujalatsite alammenüüdes (Asics, Saucony, Adidas, Nike, New Balance, Brooks) anname ülevaate peamistest meil pakutavatest mudelitest tootjate kaupa. Samas on Jooksueksperdi pakutavate naiste ja meeste jooksujalatsite valik kohapeal suurem kui kodulehel näidatud.

Sulle parima lahenduse leidmiseks võta meiega kontakti!