Jooksusokid

Peaaegu kõikidel spordialadel kasutab inimene aktiivselt oma jalgu. saucony-quarter-tech-sockSeetõttu on ülioluline valida endale sobilik jalats. Kuid mitte vähem tähtis osa ei ole ka korralikul sokil. Sokk on vahelüliks jalatsi ja jala vahel.
Iga spordijalatsi mugavust parandab tehnoloogiline sokk. Spordisoki peamiseks eesmärgiks on säilitada jala mugavus, hoida jala pind kuivana ning vältida hõõrdumist. Kvaliteetsete spordisokkide valmistamisel on kasutatud sünteetilisi mikrokiudmaterjale, millel on väga head vetthülgivad, niiskust eemale juhtivad ja hõõrumist vähendavad omadused. Puuvillast valmistatud sokil need vajalikud omadused puuduvad, kuna looduslik puuvilla kiud seob endaga vett. Puuvillaseid sokke kasutatakse ning müüakse palju, sest neid on odav toota. Väga headel jooksusokkidel on eri koega paneelid et sobituda võimalikult hästi jala kujuga ning seega mitte libiseda naha pinnal ka pikematel distantsidel. Üldjuhul on tehnoloogiad ja materjalid sokil väljendatud eri paksuste ning eri värvi paneelidena. Soki üks tähtis omadus on temperatuuri reguleerimine, kuna jalatsi sees tekib joostes reeglina palju soojust. asi3641_2500_1Suvised sokid võiksid seega olla väga hea ventileeritavusega, talvised sokid peavad hoidma materjali kohevust, st omama õhukambrikesi, kuna on tarvis täita soojust hoidva vahekihi ülesannet. Selleks lisatakse sokkidele erilisemaid looduslikke materjale nagu näiteks meriinovilla.

nike-elite-run-lightweight-no-show-sockHead tehnoloogilised spordisokid:
– On tavalisest õhemad, et toimuks parem ventilatsioon ja niiskusregulatsioon.

– Sellest hoolimata on nad väga vastupidavad, säilitades oma elastsuse jpm omadused ka paljude pesutsüklite järgselt
– On kasutatud võimalikult vähe õmbluseid.
– On pehmendatud erinevalt päka ja kanna all, suure ja väikese varba kohalt, vastavalt vajadusele.
– Järgivad jala loomuliku vormi, toetades pöiavõlvi ning ei “rulli” end mööda pöida.

6745_150913Kompressioonisokid ja säärised

Kompressioonisokid on muutunud viimastel hooaegadel üha populaarsemaks. Kui alguses kasutasid neid vaid profisportlased, siis on teadmised kompressioonisokkide ning -sääriste kasutamise kasulikkusest levinud ka harrastussportlaste sekka.

Kompressioonisokkide peamine kasutegur pikamaajooksus seisneb nende suuremas surves sääre pinnale. Nii suunatakse verevarustus nahapinnalt sügavamale lihastesse. Sellega soodustatakse lihaste verevarustust, eriti venoosset tagasivoolu nendes. black-yellowLisaks toimub soki suurema surve tõttu lihaste parem fikseerimine, vähendades lihaste liigset rappumist ning liikumist.  Igasugune liigne liikumine on aga energiakadu. Tugev surve vähendab võimalust ka mikrovigastuste tekkimiseks lihases. Kõrgema tasemega kompressioonitooted aitavad ühtlustada ka kehatemperatuuri, suunates kuumust töötavatelt lihastelt naaberlihastele.


5268_141204Kompressioonisäärised
on oma kasutamisomaduste poolest kompressioonsokkidest igati mitmekülgsemad. Seda mitmel põhjusel. Esiteks peab säärele avaldatav surve olema optimaalne. Tavaliste masstootjate kompressioonisokkide valikul on kahjuks määrav mitte sääreosa surve vaid jalalaba suurus, mis on tihti pakendile ainsana kirjutatud. Valida tuleks aga just kasutaja sääreümbermõõdule vastavat survet, seda aga võimaldab just sääris.

Teiseks, sääristega kasutamine annab vabaduse valida just endale sobiv sokk, joosta (või taastuda) palja jalaga, või kasutada säärist näiteks ujumiskalipso all. Triatleedid olid ka just esimeste spotlaste hulgas kes säärised massiliselt kasutusse võtsid, kuna see andis võimaluse kasutada kompressiooni segamatult just kõigi kolme ala juures.