Jooksuriide valimine.

Milleks on vaja tehnilist riietust?

133833_03_d                                                                                                           Kogenud sportlased ütlevad tihti – kui oled korra juba harjunud tehnilise riietusega, siis tagasiteed enam ei ole. Need täidavad oma otstarvet lihtsalt niivõrd hästi.

Tehniline riietus on tehtud materjalidest, mis suudavad pakkuda omadusi millele üks puuvillane teesärk ligidalegi ei saa.
Tehniline riietus, mida kantakse naha vastas (olgu see siis särk, spordirinnahoidja, liibuvad shortsid, püksid või aluspesu) on disainitud eemaldama nahapinnalt niiskust (ehk siis higi). Puuvillane riie aga, vastupidi, hoiab meeleldi enda kiududes niiskust. Niiske riie teie naha vastas tekitab aga külmasilla, teeb teie enesetunde külmaks, niiskeks ja viletsaks isegi suhteliselt sooja ilmaga. Tehniline riie ka kuivab seetõttu palju kordi kiiremini, mistahes temperatuuri juures. Suvel kaitseb hea ventileeritavusega riie jooksjat veidi ka ülekuumenemise eest. Eriti vajalik on tehniline riietus külma tuulise ilmaga ja algajate jooksjate juures – just neil, kel on esialgu käsil „jookse-kõnni“ programm.

Riietus, mis on valmistatud kõrgtehnoloogilisest materjalist on eriti kasulik, sest eemaldab ja kuivatab higi nende jooksu-osas ning seega kindlustab parajalt sooja kehatemperatuuri ja kuiva olemise kõndimisetapil.
Tehniline riietus on mugav, ja seda mitmel põhjusel. Paljud tooted on tõeliselt kerged ning mitmes suunas kergesti venivad, kokkuvõtteks tagavad need palju vähem liikumist takistava riietumise. Talvise külma ilmaga on tehnilise riiete abil võimalik saavutada suhteliselt õhukesste ja kergete riidekihtide abil parajalt soe olek, selle asemel, et seljas vedada paksusid ja raskeid vatte.

saucony-viziproTehniline riietus suurendab kandja ohutust. Hästi läbimõeldud korralikel jooksuriietel on sisse konstrueeritud helkurid, nii ei ole tarvis pimedal ajal end paljude rippuvate helkuritega ehtima hakata. Lisaks sellele kasutatakse uuemates riietes ka juba väga erksaid nn teetöölise erkoranze ja -kollaseid kangaid, mis omakorda muudavad kandja rasketes valgusoludes kaugemalt paremini märgatavaks. Tehnoloogiliselt on järjest väiksemaks ja töökindlamaks muutunud ka akutoitel LED valgusallikad, mida riietele kinnitatakse.

Tehniline jooksuriie on tehtud nii sportlastele kui harrastajatele. Iga jooksja teab seda ohhoo-efekti, kui ta esimest korda kasutas tõeliselt head tehnilist jooksusärki. Tõenäoliselt ei taju keegi, kui ebamugav on joosta oma vana puuvillase teesärgiga enne, kui ei ole teinud seda vahetust. Tihti on sellist tagasisidet tulnud naiste puhul, kes proovinud head tehnilist spordirinnahoidjat, mis lisaks higi eemaldavale materjalile on valmistatud ka lamedate hõõrdumist vältivate õmblustega.

Selline detailidele pööratud tähelepanu suurendab küll päris tugevalt toodete hinda, aga kuna kavaliteetsed tehnilised riided on väga hoolikalt konstrueeritud ja valmistatud, siis nad ka kestavad reeglina aastaid ning on väärt investeeringut. Loomulikult on pika eluea üheks garantiiks ka õige riiete hooldus.

Kui soovid väikest ülevaadet muust jooksuvarustusest, siis vaata siin linkide all artikleid sokkidest, mütsidest-kinnastest ning muust lisavarustusest.