Kui odavalt on võimalik osta hea jooksujalats?

Tõsiseid jooksujalatsitootjaid võib kokku lugeda kahe käe sõrmedel. Tootmise lõpptulemused ehk jalatsid on erinevatel tootjatel reeglina samas kategoorias ka sarnaste hindadega. Ülehinnatud tooteid, üle 200 euroseid leidub muidugi alati. Meie usume et 120-150 eurose eelarvega saab andale osta väga head ja täpselt sobivad jooksujalatsid, reeglina saab hakkama ka palju odavamalt. Üldjoontes alla 60 euro (kui just ei ole tegu super allahindlusega) korraliku jooksujalatsit ei osta, sellega tuleks arvestada. Ka 60 eurose jalatsid on reeglina spartalikult lihtsa ehitusega, nende juures tuleks kaaluda seda, kas see jalanõu on piisavalt mugav ning piisavalt pika kilomeetrite läbimise ressursiga. Kindlasti saab kõndimiseks sobivad jalanõud juba ka selles hinnaklassis.

Loomulikult ei pea korras jalgadega algav terviseliikuja ostma kohe kõige kallimaid jalanõusid, võib ju juhtuda, et need jalanõud ei leiagi piisavalt pikaealist kasutust. Kui aga esimesed paar-kolmsada kilomeetrit on lihtsamate jalatsitega läbitud ning paremate jalatsite vajaduses veendutud, tasub pöörduda spetsialisti poole.

Soovitame enda jaoks parim jalats valida alati erinevate tootjate vastava kategooria jalatseid jalga proovides– nii, et tekiks võrdlemise võimalus nii mugavuses kui ka hinnas. Väga odava hinnaga jalatsite reklaamijad ei suuda pakkuda tihtipeale muud kui kas vananenud tehnoloogiaid või pigem visuaalselt huvitavaid kosmeetilisi lahendusi. Vananenud tehnoloogiad ei pruugi pakkuda pooltki sellest mugavusest või funktsioonidest, mida korralikumad jalatsid suudavad. Piltlikult väljendudes —  50 EUR ostetud jooksujalats ei pruugi vastu pidada pooltki niikaua kui 100 EUR jalats, seejuures pakkudes kordades vähem mugavust ning kasulikke omadusi. Näiteks tuleks arvestada, et vananeva tehnoloogia järgi toodetud jalatsite materjalid võivad vananeda ka kapis riiulis seistes. Veel ohtlikum on kasutada kosmeetilise pettusega jalatseid — tehnilised tugiosad on jalatsile vaid teise värviga peale joonistatud…

Tihti võib kasutada kergemaid ning lihtsamaid, niinimetatud minimalistlikke jalatseid. Seda võib soovitada aga vaid kogemustega jooksjate, hea tervise, kerge kehakaalu ning treenitud jalgade tingimustes. Kogemus tähendab siin eelkõige seda, et vigastuste vältimiseks osatakse igas olukorras lugeda oma keha ülekoormuse signaale. Kui selline kogemus puudub, kaaluge siiski kogemustega spetsialisti kaasamist jalatsite valimisse.