Maastikujalatsid

Maastikujooksu jalatseid iseloomustavad mitmed omadused mida nn maanteejalatsites leidub palju vähesemal määral.

Tallamuster — eriti rasketes, libedates ja ebatasastes jooksutingimustes ning just talvel tuleb kasuks agressiivne tallamuster, mis haakuks paremini pehme pinnase ning lumega. Tugeva, kuiva ja tiheda pinnasega teel aga piisab tagasihoidlikumast mustrist. Kuna maastikul on tavaliselt rohkem oksi, teravaid kive vms ohtlikke objekte, ehitatakse maastikujalatsid turvalisematele taldadele. Tihti lisatakse spetsiaalne torkekindel ohutusplaat, et teravad objektid läbi talla jalga ei torkaks. Eriti ekstreemsetesse oludesse pakutakse ka naelutatud tallaga jooksujalatseid. Need aitavad tihti just jäistes oludes püsti püsimisel.

Reeglina metsajooksu jalatsite tehakse pealsed palju tihedamast ning purukindlama koega materjalist. Reeglina selline pealne vähendab küll jalanõu hingavust, samas võimaldab edukalt kasutada jalatseid ka talvel, kui külmad tuuled võrkpealsest kergemini läbi puhuksid. Suvisel maastikujooksuvõistlusel võib aga vaja minna hoopis eriti õhulisest pealsest maastikujalatseid, näiteks läbi soode, jõgede ning ojade kahlajatele — siis on nn “vesi sisse-vesi välja” jalatsid täiesti omal kohal. Jalad saavad märjaks niikuinii, tiheda koega pealne aga ei laseks vett jalatsist nii kergesti enam välja. Märg jalats aga muutub väga raskeks, hõõrduvaks ning ebamugavaks.

Maastikujalatsid ehitatakse erineva jäikusega (ka eri paksusega) tallale, sest eri maastikutüübid on erineva pehmusega. Võrrelgem näiteks Eesti pehmet metsaalust Alpide kaljuse mägirajaga — kasutusel peaks olema üsna erinevad jalatsid. Mõlemal juhul on vaja turvalisi ning hästi toimivaid lahendusi, mida universaalselt ühte ning samasse jalatsipaari kokku panna on väga raske. Seetõttu ei soovita me valida maastikujalatseid mitte nende “populaarsuse” järgi vaid ikka eelnevalt oma jooksuharjumusi ning vajadusi kaardistades. See mis sobib ühele jooksjale ja ühele pinnasele, ei pruugi sobida teisele.

Meestele
Naistele
Saucony Peregrine ISO

Kerge, hästi hingava pealse ning tiheda tallamustriga väga heade pidamisomadustega maastikujalats. Oma  kaalu ning minimalistliku ehituse (4mm kanna-päka suhe) tõttu sobib kogenud jooksjale nii treeninguks kui võistlustele.

Nike Zoom Wildhorse 5


Kerge, 6 mm kanna-päka suhtega maastikujooksujalats. Pehme ning painduv, kiireteks jooksudeks ehitatud laia liistuga tald. Sobib just kerge kehakaaluga jooksjatele.

Saucony Mad River TR

Uskumatult universaalne keskmises kaalus maastikujalats (292gr US9,0). Väga joostav, hea tunnetuse ja parajalt õhukese tallaga  jalats. Kanna-päka kõrguste vahe 4mm ja varbad tunnevad end üsna vabalt. Jalatsile on lihtne paigutada eelmärgistatud kohtadesse talveks libisemisvastased kruvid või puurida suveks drenaaziaugud.

Saucony Peregrine 7 ICE+


Tänu 4mm kõrguste vahega vahetalla profiilile on Peregrine äärmiselt hea tunnetusega kerge treeningjalats. Vibram Arctic Ice+ talveks disainitud kummiseguga väga hea haakuvusega välstald sobib nii lumele, jääle kui ka pehmele metsapinnasele. Tänu tuulekindlamale ja vetthülgivale pealsele sobib hästi talviseks jooksmiseks.

Asics GEL Sonoma 3 GTX 

Veekindla Goretex pealsega lihtne maastikujooksu jalats neutraalsele jalale. Mõistlik hinna-kvaliteedi suhe. Sobib ka kergema kehakaaluga jooksjale.

Asics GEL FujiTrabuco 7 GTX


Korraliku maastikuvõimekusega stabiilne jooksujalanõu. Veekindel Goretex pealne päästab varbad ka vesises lumes märjaks saamisest. Tallas olev toestus sobib hästi just kerge ülepronatsiooniga jooksja tüübile.

Adidas Terrex Fast GTX Surround


Kindel ja pehme maastikujooksu jalanõu nõudlikule kasutajale, kes vajab maastikul Goretex pealse veekindlust. Continental kummiseguga välistald annab hea pidamise. Tallas asuvad jahutusavad võimaldavad Goretexi kasutust ka suvisemates tingimustes.

Saucony Xodus ISO 3


Sobib jooksjale kes vajab head põrutuskindlust nii maastikul kui ka kõvemal aluspinnal jooksmiseks. Tugevdatud ja stabiilne pealse ehitus ning pehme ja sügava mustriga väliskumm annavad hea maastikuvõimekuse ning lumel haakuvuse. Sobib igapäevase treeningjalatsina nii harrastajale kui ka tõsisemale jooksjale, kes kasutab asfaltteid metsaradadeni jõudmiseks või talvel libedaga jooksmiseks.

Brooks Cascadia 14 GTX


Tugeva ehitusega treeningjalats, mõeldud jooksmiseks nii maastikul kui kõvematel pindadel. Kuna Goretex pealne on veekindel ning tald krobelisema mustriga, sobib hästi talvel tänavajooksul kasutamiseks.

Adidas Terrex Two GTX


Maastikujooksujalats, millel hea haakuvusega Continental kummist tald ja kiirkinnitused paelte asemel.Veekindel Goretex pealne.

Inov8 Oroc 280


Kerge maastikujooksujalats, millel eriti agressiivne muster. Väga hea tunnetuse tõttu sobib ka võistlemiseks talvisel tehnilisel maastikul. Lisatud naastud, mis parandavad haarduvust jääl ning puutüvedel.

Asics GEL Fuji Setsu 2 GTX

Kerge ja keskmiselt pehme tallaga maastikujooksu jalats neutraalsele jalale. Hea haakuvusega muster mis täiendatud naastudega, et tagada hea haakuvus ka kiilasjääl.   Veekindel Goretex pealne on vajalik nii niisketes kui talvistes oludes.