Maastikujalatsid

Maastikujooksu jalatseid iseloomustavad mitmed omadused mis on erinevad maanteejalatsites leiduvast.

Tallamuster — eriti rasketes, libedates ja ebatasastes jooksutingimustes ning just talvel tuleb kasuks agressiivne tallamuster, mis haakuks paremini nii pehme pinnase ning lumega. Tugeva, kuiva ja tiheda pinnasega teel aga piisab tagasihoidlikumast mustrist. Kuna maastikul leidub tavaliselt rohkem oksi, teravaid kive vms ohtlikke objekte, ehitatakse maastikujalatsid turvalisematele taldadele. Tihti lisatakse spetsiaalne torkekindel ohutusplaat, et teravad objektid läbi talla jalga ei torkaks. Eriti ekstreemsetesse oludesse pakutakse ka naelutatud tallaga jooksujalatseid. Need aitavad tihti libedates või jäistes oludes püsti püsimisel.

Metsajooksu jalatsitel tehakse pealsed reeglina palju tihedamast ning purukindlama koega materjalist. Reeglina selline pealne vähendab küll jalanõu hingavust, samas võimaldab edukalt kasutada jalatseid ka talvel, kui külmad tuuled võrkpealsest kergemini läbi puhuksid. Suvisel maastikujooksuvõistlusel võib aga vaja minna hoopis eriti õhulisest pealsest maastikujalatseid, näiteks läbi soode, jõgede ning ojade kahlajatele — siis on nn “vesi sisse-vesi välja” jalatsid täiesti omal kohal. Jalad saavad märjaks niikuinii, tiheda koega pealne aga ei laseks vett jalatsist nii kergesti enam välja. Märg jalats aga muutub väga raskeks, hõõrduvaks ning ebamugavaks.

Maastikujalatsid ehitatakse erineva jäikusega (ka eri paksusega) tallale, sest eri maastikutüübid on erineva pehmusega. Võrrelgem näiteks Eesti pehmet metsaalust Alpide kaljuse mägirajaga — kasutusel peaks olema üsna erinevad jalatsid. Mõlemal juhul on vaja turvalisi ning hästi toimivaid lahendusi, mida universaalselt ühte ning samasse jalatsipaari kokku panna on väga raske. Seetõttu ei soovita me valida maastikujalatseid mitte nende “populaarsuse” järgi vaid ikka eelnevalt oma jooksuharjumusi ning vajadusi kaardistades. See mis sobib ühele jooksjale ja ühele pinnasele, ei pruugi sobida teisele.

Meestele
Naistele
Saucony Peregrine 12

Kerge, hästi hingava pealse ning tiheda tallamustriga väga heade pidamisomadustega maastikujalats. Oma  kaalu ning minimalistliku ehituse (4mm kanna-päka suhe) tõttu sobib kogenud jooksjale nii treeninguks kui võistlustele. Tallas ohutuse tõstmiseks torkekindel plaat. Saadaval ka veekindla Goretex pealsega.

Saucony Endorphin Edge

Uskumatult kerge ja kiire tunnetusega carbonplaadiga varustatud maastikujalats (250gr US 9,0). Väga joostav, hea energiatagastus, hea pidamine sobib võistlemiseks maastikul ja kruusateedel. Ka laiema jalaga jooksja leiab piisavalt mugavust.

Asics Fuji Lite 4

Maastikujooksuks mõeldud jalats, millel hästi pehme vahetald, seega sobib suurepäraselt pikkade vahemaade läbimiseks ka kõvematel kruusateedel.

Asics GEL Sonoma 7 GTX 

Veekindla Goretex pealsega lihtne maastikujooksu jalats neutraalsele jalale. Mõistlik hinna-kvaliteedi suhe. Sobib ka kergema kehakaaluga jooksjale.

Asics GEL FujiTrabuco 11 GTX


Korraliku maastikuvõimekusega stabiilne jooksujalanõu, mis sobib raskema kehakaaluga jooksjale. Veekindel Goretex pealne päästab varbad ka vesises lumes märjaks saamisest. Tallas olev toestus sobib ülepronatsiooniga jooksja tüübile.

Brooks Caldera 6


Sobib jooksjale kes vajab väga head põrutuskindlust nii maastikul kui ka kõvemal aluspinnal jooksmiseks.

Saucony Xodus Ultra 2


 Tugevdatud ja stabiilne pealse ehitus ning pehme ja sügava mustriga väliskumm annavad hea maastikuvõimekuse ning lumel haakuvuse. Sobib igapäevase treeningjalatsina nii harrastajale kui ka tõsisemale jooksjale, kes kasutab asfaltteid metsaradadeni jõudmiseks või talvel libedaga jooksmiseks.

Brooks Cascadia 16 GTX


Tugeva ehitusega treeningjalats, mõeldud jooksmiseks nii maastikul kui kruusateedel. Kuna Goretex pealne on veekindel ning tald krobelisema mustriga, sobib hästi ka talvel tänavajooksudel kasutamiseks.

Adidas Terrex Two GTX


Maastikujooksujalats, millel hea haakuvusega Continental kummist, kerge ning joostav tald. Veekindel Goretex pealne. 

Sobib talvel ka tänavatel jooksmiseks.

Nike Air Pegasus Trail 4

Neutraalne, kerge, hästi pehmendatud, mugava pealsega  universaalne jooksujalats, mis sobib harrastajale nii asfaldile kui maastikule. Saadaval ka veekindla Goretex pealsega.

Asics Gel Trabuco Max 2


Paksu tallaga maastikujooksujalats, millel eriti pehme ja vetruv tallavaht ning korralik muster.   Hõlbustab eriti ebatasaste maastike läbimist. Sobib suurema kehakaaluga jooksjatele.

Saucony Mad River TR2

Uskumatult universaalne keskmises kaalus maastikujalats (292gr US9,0). Väga joostav, hea tunnetuse ja parajalt õhukese tallaga  jalats. Kanna-päka kõrguste vahe 4mm ja varbad tunnevad end üsna vabalt. Jalatsile on lihtne paigutada eelmärgistatud kohtadesse talveks libisemisvastased kruvid või puurida suveks (swimrun) drenaaziaugud.

Asics GEL Fuji Setsu 3 GTX

Kerge ja keskmiselt pehme tallaga maastikujooksu jalats neutraalsele jalale. Hea haakuvusega muster mis täiendatud naastudega, et tagada hea haakuvus ka kiilasjääl.   Veekindel Goretex pealne on vajalik nii niisketes kui talvistes oludes.