Käes on suvi ning aegajalt saab õues ka tõeliselt kuuma päikesepaistet tunda. Millised peaksid sel juhul olema jooksuriided, millele tuleks tähelepanu pöörata nende valimisel?
Suvised jooksuriided peavad eelkõige olema hästi ventileeritud, et vältida keha ülekuumenemist. Keha ülekuumenemine ehk laiemas käsitluses temperatuuri paras reguleerimine kipub olema algajate peamine komistuskivi mugava treeningogemuse saamisel. Selleks ei piisa vaid teoreetilisest baasist, vaid ka kogemusest treeningriietuse valimisel. Erinevad inimesed taluvad erinevalt nii temperatuuri vaheldumist kui niiskustasakaalu. Selleks, et suvel vältida ülekuumenemist on kasutusele võetud õhukesed materjalid, mis on küllalt hea ventieeritavusega ning transpordivad hästi niiskust, samas ei ole liialt läbipaistvad ega paljastavad. Niiskuse transport on suvel sama oluline kui külmemate ilmadega. Niiskust siduv (reeglina on selline puuvillane materjal) särk kleepub ebameeldivalt keha külge ning piirab voimalust end vabalt liigutada, rikkudes ära keha loomuliku termoregulatsiooni. Väga olulised on kvaliteetsed ning targalt paigutatud õmblused, mis ei hakkaks keha vastas hõõruma. Parim jooksuriie on selline mida te seljas ei tunne.
Sama kehtib ka jooksupükste kohta. Needki peaksid olema õhukesed, hästi ventileeritavad ning samas piisavalt vastupidavad ning kulumiskindlad. Kindlasti lisandub siia küsimus pükste pikkuse, kehavormide katvuse jpm väliste omaduste kohta. Saadaval on paljudes eri pikkustes ning laiustes jooksupükse – alates minimalistliku lõikega võistlusriietest lõpetades liibuvate eri pikkuses pükstega. Kindlasti ei ole peamine kasutada kõige paljastavamaid lõikeid. Viimase aja tihti esitatud soov algajate harrastajate puhul on leida pigem keskmiselt pika sääreosaga lühikesed püksid, mis poleks liialt liibuvad. Silmas tuleks pidada siin seda, et mida pikemaid pükse kasutada, seda rohkem tuleb jälgida materjali täiendavat ventileeritavust. Korralikel tootjatel on kavas vähemalt kolmes pikkuses suviseid lühikesi pükse, kolmes pikkuses liibuvaid ning lisaks ka jooksuseelikuid naistele. Tähelepanu tasub pöörata ka taskute ehitusele, kuna reeglina on tarvis panipaika võtmetele, rahale, telefonile vms. Tasku peaks olema lukuga, võimalikult täpse suurusega, et vältida esemete liigset loksumist jooksmisel.
Väga oluline kuuma päikeselise ilmaga on kanda peakatet. Valge nokamüts võiks olla eelistatud, kuna valge on parim kiirgust peegeldav värv, ning mütsinoka abil õnnestub varjata ka ere silma paistev päikesevalgus. Müts peaks olema väga hea ventilatsiooniga, pehme ning niiskuse kogumist suunavate paneelidega, muidu tuleb hakata võitlema silma voolava higiga.
Korralik suvine jooksuriie kaitseb ka päikese liigse UV kiirguse eest. On ju jooksja suvel mitmeid tunde päevas aktiivse päikese käes ning päikesekreemide kasutamine kogu kehal ei ole alati parim lahendus, kuna see sulgeb ka kõik nahapoorid. Taas on abi tänapäevasest tehnilisest riietusest, reeglina on parematel tootjatel märge UV-kiirguse kaitse kohta ka tootel olemas. Näiteks märge 50 UPF tähendab seda, et ainult 1/50 UV kiirgusest läbib seda riietust.
Väheolulised ei ole ka korralikud jooksusokid ning jalatsid, seda taas temperatuuri reguleerimise ning niiskustasakaalu osas. Tihtipeale võivad tekkida villid ka heade ja hästi valitud jooksujalatsitega joostes, seda juhul kui sokid on hoolimatult valitud. Puuvillasisaldusega ja/või vähese hingavusega sokid on suvel peamine põhjus villide tekkimisel. Märg keskkond lihtsalt tekitab kiiremini hõõrdumise ning jalalaba nahk on niiskes keskkonnas haavatavam. Nii tuleb kindlasti tähelepanu pöörata eelkõige ventileeritavusele. Seetõttu näiteks veekindla pealsega niisketesse oludesse mõeldud jooksujalatsid ei sobi oma vähese hingavuse poolest suviseks kasutamiseks.
Tihti on kuulda algajate jooksuharrastajate arvamust, et korralik jooksusärk on liiga kallis luksus ning “mul on oma tavalise t-särgiga niigi hea olla”. Vastus on aga keerulisem kui algul paistab. Kindlasti ei ole lihtne ülesanne ühte pealtnäha lihtsasse tootesse nagu jooksusärk kokku siduda nii erinevaid vajalikke omadusi nagu eelpool kirjeldatud sai, see teeb korraliku jooksusärgi paratamatult ka suhteliselt kalliks. Samas on hea särk investeering oma mugavusse ning tervisesse. Vale jooksuriidega on ebameeldivam treenida ning nii võib kaduma minna hulk motivatsioonist järgmisel päeval taas jooksma minna. Täiendavat motivatsioonisüsti on aga tihti tarvis just algajatel harrastajatel. Seega — soovitame hankida elementaarsel tehnilisel tasemel jooksuriided ka algavale harrastajale. Minimaalselt vajalik oleksid särk, lühikesed püksid, sokid ning peakate. Lisaks muidugi hästi sobivatele jalanõudele 🙂