Jooksujalatsi valiku põhimõtted

Alljärgnevalt anname mõned soovitused, kuidas saavutada parimat võimalikku jooksuajalanõu sobivust. Suurepärane sobivus tähendab häireteta sooritust, mis tähendab omakorda õnnelikumat jooksjat.

Spetsiaalsete spordijalatsite valiku eelised:
• Optimeerivad sooritust ja vähendavad vigastuste ohtu
• Pikendavad jalatsi eluiga
• Pakuvad kasutajale suuremat rahuldust ja kasutusmugavust
• Üldtreeningu jalatsid on keskpärased jalatsid mitmete erinevate tegevuste jaoks, kuid nad pole parimad ühegi konkreetse spordiala jaoks.

Miks on jooksujalatsid mõeldud ainult jooksmiseks:
• Jooksusussid on disainitud üheks kindlaks eesmärgiks: edaspidiseks liikumiseks.
• Neil puudub külgmine stabiilsus alade jaoks, mis nõuavad tuge külgmisel liikumisel (see tähendab, et nad ei sobi pea ühegi pallimänguala jaoks) peale jooksmise ja käimise.
• Kasutamisel teistel eesmärkidel võivad need põhjustada jalatsi materjalide loomulikumast kiiremat kulumist, halvemal juhul ka tõsisemaid vigastusi.

SOOVITUSI, kuidas soetada jooksujalatsit:

Jooksujalatseid võiks osta päeva teises pooles, kui jalg on juba turses, väsinud ning tundlik. See aitab vältida tuleviku probleeme sarnases olukorras, kui jalad on pikal jooksu käigus tugevamini tursunud, väsinud ja tundlikud. Jalgadel võtab peale pikemat puhkust mõni tund aega, et nad saavutaksid oma maksimaalse suuruse. Te ei tahaks osta jalatseid hommikul ja kodus õhtul uuesti jalga pannes avastada, et olete pool numbrit liiga väikesed jalatsid ostnud.

Planeeri vähemalt 30 minutit selleks, et leida parima sobivusega jalatsid, see ei ole lihtsalt haaramine ja lahkumine. Veeda nendega aega! Pead hindama nende jooksujalatsite sobivust ja mugavust. Veendu, et valid õige jalatsipaari õigel põhjusel. Kahtluse korral küsi alati müüjalt abi, ära osta umbes weebist!

Jalatsite proovimiseks kasuta samu spordisokke mida kasutad tavaliselt kas treeningul või võistlustel.
Iga inimene kasutab erineva lõike, tiheduse ja omadustega sokke. Seega annab sobivuse testimine parimaid tulemusi just oma tavapäraselt tuttava kasutatava jooksusokiga.

Jalatsite sobitamisel kaalu sobivust nii jalgade pikkuse, pöiavõlvi kui laiuse suhtes.

Veendu, et proovitud saaks mõlemad jalad. Üsna tihti on üks jalg teisest veidi erinev, ning jalanõu paar peab sel juhul olema hea kompromiss mõlemale jalale. Proovi erinevaid jalatsipaare ning ikka mõlemat jalga ning kinnita paelutus enda jala kuju järgi. Karbist väljavõetud, tehaseseades jalatsi paelutuse asetus ei pruugi kohe ollagi sinu jala järgi.

Jooksujalanõu ostmisel ole kindel mis eesmärgil neid soetate – mis pinnasele, kas treeninguks või võistluseks jne! Kui oled aktiivsem jooksujalatsite kasutaja, muretse endale kasutamiseks mitu paari, sest erinevate jalanõude kasutamine annab kindlustunde, et jalatsid toimivad täpselt nagu vaja, lisaks annab roteerimine jalatsitele aega ka materjalide kuivamiseks ning taastumiseks.

Ära kunagi osta esimesena proovitud jalatsipaari. Isegi kui see on mugav, proovi kõiki potentsiaalseid jalatseid ja võrdle, et saaksid parema ülevaate, kuidas mingi paar sobib. Sa ei või iial ette teada, kas järgmised jalatsid sobivad sinu jalgadele veelgi paremini või mitte. Ning taas, veendu, et seisaksid jalatseid testides püsti, veel parem kui liiguksid ning paelad oleksid korrektselt kinnitatud.

Pikima varba otsast peaks jalatsi ninani jääma veel sõrme laiuse võrra ruumi.
See on umbes 1-1.5 cm. Arvesta, et suur varvas ei pruugi alati olla sinu kõige kaugemale ulatuv varvas. Veendu, et mõõtmine baseeruks mitte ainult kõige pikemale varbale.

Jalatsites seistes pead vabalt kõiki oma varbaid liigutada saama. Veendu, et jalats oleks piisavalt lai vastavalt jalalaba laiusele.

Kand peab olema kindlalt paigal. Kand ei tohiks joostes või kõndides jalatsist väljuda. Seega ära vali liiga avaraid jalavarje. Kannaosa ei tohi samas ka vastu kanda hõõruda. Kui sul on olnud varem probleeme kanna hõõrdumisega, võta vanad hõõruvad jalatsid poodi kaasa, nende järgi saab asjatundlikule soovitajale paljutki selgemaks.

Jooksujatsit proovi võimalusel kõval pinnasel. Pehme vaip käitub lisapehmendusena ning ei võimalda saada õiget jalatsitunnetust.

Pane jalatseid testides end imiteerima samu tegevusi, mida hiljem harrastad.
Jooksutossu proovimisel hüppa, pööra või jookse punktini, saades parema ülevaate, kuidas jalats võib nendes spetsiifilistes tingimustes reageerida.

Jooksujalatsid peavad kohe mugavad tunduma. Ebamugavuse “sissekäimise” ajad on nüüd õnneks möödas!