Kasulikku lugemist

Jooksja on tavaliselt kõrgelt motiveeritud saavutamaks paremat tulemust. Samas on nii jooksuharrastaja kui tervisekõndija suur soov ka nautida protsessi. Kui aga pead vigastuse tõttu rajalt eemale hoidma, ei tule midagi välja parimast tulemusest, samuti jooksmise nautimisest… Tervisesport on ainult siis tervislik, kui koormused on kontrolli all, seda nii treeningmeetodite, treeningu ja puhkuse planeerimise kui sobiva varustuse valimise abil. Kas teate, et jooksmise ning hüppamise ajal mõjuvad teie jalgadele päris tugevad jõud — kaks, kolm, viis…  kuni kaheksa keharaskust, tihti just sõltuvalt tegevuse intensiivsusest? Mõtelge, näiteks 85 kg kaaluva jooksja jalad peaksid sörkjooksul toime tulema ca 200 kg suuruse raskusjõu – muidugi õnneks vaid hetkelise – talumisega.ainalar%20compression%20socks[1]
Kahjuks vaevavad nii sportlasi kui terviseliikujaid sageli spetsiifilised probleemid. Jooksjate ning kõndijate puhul on nendeks kaebusteks enamasti kas alaselja- või puusavalud, põlvevalud, valulikud säärelihased, põletikuline ahhilleuse kõõlus või vigastused hüppeliigeses. Sellised nähud võivad tekkida nii hooletu koormuste lisamise, hooletu liikumistehnika kui ka hooletu jalatsivaliku tagajärjel. Meie oleme keskendunud sellele, et teie jalatsivalik oleks võimalikult teadlik, et see vastaks just teie harjumustele ning liikumisviisidele. Sellest sõltub nii teie tervis kui liikumise mugavus. Kogemus ütleb, et vale jalatsivalik viib algajate puhul tihti treeningmotivatsiooni märgatava languseni.

Väga tähtis on keskenduda laste jalatsite valikule. Kindlasti saab väita, et jalgade ning liigeste heale tervisele pannakse alus just lapsepõlves. Seega ei tohi teha siin liialt lihtsustatud valikuid. Lapsed peavad võimalikult palju liikuda saama. Liialt pehmed, turvalised ning liikumist piiravad jalatsid pärsivad laste jalgade arengut, ning tulemuseks on piiratud sportliku võimekusega pöiad, mille treenimine täiskasvanu eas on tunduvalt keerulisem ning pikaajalisem.

Alljärgnevatest artiklitest võib olla kasu, aitamaks hoiduda vigastustest ning pakkumaks algteadmisi, et valida õiget jooksujalatsit. Vaata ning klikka pealkirju paremal asuvast menüüribast. Alusta kasvõi sellest paari aasta tagusest usutlusest Tallinna Postimehes

 

P.S. Pildil olev endine profitriatleet Ain-Alar Juhanson on mees kes hoolimata oma ligi kahemeetrisest pikkusest ning 90+ kg kehakaalust jooksis edukalt maratone üliõhukeste võistlusjalatsitega, ja seda  vigastustevabalt. Sellele pidi aga kindla aluse panema juba lapsepõlve treenigutega!